Michał Merczyński

Michał Merczyński – ur. 3 maja 1962 w Poznaniu – polski kulturoznawca, animator kultury, menedżer instytucji oraz festiwali kulturalnych.

„Menedżer kultury”, ekspert Unii Europejskiej w zakresie kultury, wieloletni dyrektor różnych instytucji, m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, Teatru Rozmaitości w Warszawie, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Ukończył w 1985 kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzyskał także dyplom European Diploma in Cultural Art Management. 

W latach 1984–1989 pracował jako menedżer Orkiestry Ósmego Dnia (Jan Kaczmarek, Grzegorz Banaszak, Maciej Talaga). W 1991 zainicjował Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA (w 2009 przemianowany Malta Festival Poznań), obejmując stanowisko dyrektora tego festiwalu. Malta Festival Poznań jako jedyny z Polski i jeden z dwunastu w Europie otrzymał Nagrodę EFFE dla wydarzeń wyznaczających festiwalowe trendy. Jury uznało Malta Festival Poznań za najbardziej innowacyjny festiwal w Polsce: na początku prezentujący teatr, a od pięciu lat zapraszający czołowych artystów do kuratorowania programów wokół wybranych tematów i idei. – mówił Vincent Baudriller, przewodniczący międzynarodowego jury, dyrektor Theatre Vidy w Lozannie i były dyrektor Festival d’Avignon, wręczając w Paryżu nagrodę Michałowi Merczyńskiemu, dyrektorowi Malta Festival Poznań. W 2007 Michał Merczyński zainaugurował muzyczny festiwal Nostalgia, organizowany przez Fundację Malta. Od 1996 do 1997 był dyrektorem programowym w TVP Poznań. 

Michał Merczyński był dyrektorem biura Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1997–2002), kierował Teatrem Rozmaitości w Warszawie (2002– 2005), Festiwalem Dialogu Czterech Kultur (2003–2005), Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (2005). Od 2005 do 2017 roku kierował Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, przekształconym w 2009 r. w Narodowy Instytut Audiowizualny. Michał Merczyński z powodzeniem prowadził go przez meandry cyfryzacji dziedzictwa kulturalnego i kształtował polską kulturę w teorii – za pośrednictwem wydawanego przez Instytut internetowego pisma Dwutygodnik, jak i w praktyce – poprzez wsparcie dla setek wydarzeń kulturalnych. W 2011 r. NInA współodpowiadał za organizację Europejskiego Kongresu Kultury i Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji. a w maju 2015 r. otworzył nową siedzibę Instytutu. 

Był w gronie ekspertów Programu Kultura 2007–2013 prowadzonego przez Komisję Europejską, opracował polską prezentację artystyczną na Expo 2000 w Hanowerze. Koordynował Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W 2002 wraz z Lechem Raczakiem uhonorowany przez tygodnik „Polityka” dyplomem „Kreator kultury”. W 2013 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.