Wybiła 21:00! #doZOOprzyurnach

Lew i zwierzęta
(Ignacy Krasicki)

Lew, ażeby dał dowód, jak wielce łaskawy,
Przypuszczał konfidentów do swojej zabawy.
Polowali z nim razem, a na znak miłości
On jadł mięso, kompanom ustępował kości.
Gdy się więc dobroć taka rozgłosiła wszędy,
Chcąc im jawnie pokazać większe jeszcze względy,
Ażeby się na jego łasce nie zawiedli,
Pozwolił, by jednego spośród siebie zjedli.
Po pierwszym poszedł drugi i trzeci, i czwarty.
Widząc, że się podpaśli, lew, choć nieobżarty,
Żeby ująć drapieży, a sobie zakału,
Dla kary, dla przykładu, zjadł wszystkich pomału.

Głosuję na Polskę, bo mam wybór | Róża Rzeplińska

Głos Róży Rzeplińskiej, ambasadorki akcji Głosuję na Polskę #bezagitki #glosujenapolskebo

„Cała zabawa polega na tym, jak być wyborcą, a nie tylko zagłosować. Jak skorzystać z tego wyboru. Masz tylko jeden dzień na to, żeby wybrać, kto będzie dla ciebie pracował, kto będzie Twoim najważniejszym przedstawicielem przez kolejne cztery lata. A może przedstawicielką?” – mówi Róża Rzeplińska z serwisu Mam Prawo Wiedzieć

Zapraszamy, posłuchaj, a następnie wypełnij QUIZ.

Sprawdź się i wypełnij QUIZ ze strony MamPrawoWiedziec.pl, przygotowany na podstawie kwestionariusza wysłanego do polityków ze wszystkich komitetów wyborczych. Pozwala on porównać swoje poglądy z poglądami kandydatów. Pytania zostały ułożone we współpracy z ponad 40 ekspertami z różnych obszarów i o różnych światopoglądach.


➡️ QIUZ

Kulturalnie | Michał Merczyński, Timothy Snyder, donGURALesko i Andrzej Chyra

Głos Michał Merczyńskiego, ambasadora akcji Głosuję na Polskę, wzmocniony głosami Timothy Snydera i DonGURALesko oraz Andrzeja Chyry

Michał Merczyński jest dyrektorem Festiwalu Malta w Poznaniu i prezesem Fundacji Malta. Czuje kulturę wszystkimi swoimi zmysłami i jest wrażliwy na wszelkie sfery naszej rzeczywistości, na które kultura oddziałuje. Fundacja Malta wspólnie z artystami zrealizowała niezwykły projekt „Ani słowa bez nas”.

Wzięli w niej udział między innymi:

Timothy Snyder i donGURALesko występują wspólnie w teledysku do utworu „20”. Powstał on na podstawie książki „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” Timothego Snydera, w której amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale’a charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące im nastroje społeczne. DonGURALesko rapuje 20 lekcji Snydera. Mówią wspólnym głosem: „nie bądź posłuszny z góry”, „nie becz tak, jak inne owce”, „bierz świat w swoje ręce” i przypominają o konieczności udziału w absolutnie każdych wyborach.

A także

Andrzej Chyra, aktor największego formatu, który od ponad 20 lat tworzy historię polskiego kina. W swoich rolach jest tak przekonujący, że widzowie nie potrafią czasem myśleć o nim inaczej, jak o księdzu geju, seryjnym mordercy, niewidomym nauczycielu, czy policjancie alkoholiku. Tymczasem, poza kinem i teatrem, jest szczęśliwym tatą Tadeusza, z którym rozmawia o wszystkim. To między innymi dla niego jest tam, gdzie walczą o prawa kobiet czy mniejszości, krytykują reformę edukacji i mowę nienawiści. I zachęca do głosowania: „Chodźmy na wybory i bądźmy szczęśliwi.”

Wolne Sądy – wolne wybory

Inicjatywa Wolne Sądy i czworo prawników-założycieli : mec. Sylwia Gregorczyk-Abram, mec. Paulina Kieszkowska-Knapik, mec. Maria Ejchart-Dubois oraz mec. Michał Wawrykiewicz są ambasadorami akcji Głosuję na Polskę #bezagitki #glosujenapolskebo #wolnesady

Wolne Sądy zajęte walką o obronę państwa prawa, które będzie mogło skutecznie stać na straży wolności obywatelskich, oddaje swój głos Wojciechowi Smarzowskiemu, apelując jednocześnie: „W imię wolnych sądów! Głosujmy na praworządną Polskę!”