Roman Gutek

Roman Gutek (1958)
Mariusz Urbanek na swoim blogu napisał ostatnio, dlaczego… nienawidzi Romana Gutka: bo ten co roku w czasie organizowanych przez siebie festiwali pozbawia go poczucia, że orientował się w świecie filmowym, bo każe mu wybierać między kinem świetnym a znakomitym (nie jest w stanie obejrzeć wszystkiego), bo pozbawia go „snobistycznego przekonania, że istnieją filmy tylko dla wtajemniczonych”, udowadniając, że „każdy film można oglądać w wygodnym fotelu dużej sali multipleksu i wcale nie pozbawia go to magii”, ale przecież „snobizm wśród 700 osób przestaje być snobizmem”…

Rocznik 1958. Roman Gutek jest założycielem i współwłaścicielem prywatnej firmy GUTEK FILM (istnieje od 1994 roku), zajmującej się rozpowszechnianiem kina autorskiego. Prowadzi kino Muranów w Warszawie, wyróżniające się oryginalnym repertuarem. Wypromował na polskim rynku takich reżyserów, jak: Peter Greenaway, Pedro Almodovar,  Lars von Trier, Mike Leigh, Jim Jarmusch, Derek Jarman, Paul Cox, Wong Kar-Wai. Wprowadził dotychczas do polskich kin prawie 500 filmów, które obejrzało 15 milionów widzów.

Twórca (w 2001 roku) i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz American Film Festival (w 2010 roku), które odbywają się we Wrocławiu. 

Od jesieni 2012 roku mieszkańcy Wrocławia i przyjezdni mają okazję oglądać dobre kino przez cały rok – Roman Gutek przejął wrocławski Helios, który odtąd nosi nazwę  Nowe Horyzonty. To pierwszy w Polsce multipleks, z którego zniknął popcorn, coca-cola i wielkie hollywoodzkie produkcje. Będzie za to miejsce na kino artystyczne, autorskie, eksperymentalne, ale też coś dla szerszej widowni, czyli wartościowe kino środka. 

Roman Gutek studiował  na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Sztuki PAN. W czasie studiów prowadził Dyskusyjne Kluby Filmowe UBAB, potem  HYBRYDY. W latach 80. zorganizował wiele przeglądów przybliżających widzom nieznane filmy zachodnich kinematografii (m.in.: przegląd kina niemieckiego w 1984 roku – ponad 100 tytułów).  Był twórcą Warszawskiego Festiwalu Filmowego (w 1985), którego dyrektorem był do 1992 roku. Laureat Paszportu POLITYKI w 2003 roku.  Prowadzone przez Gutek Film warszawskie kino MURANÓW otrzymało EUROPA CINEMAS AWARD dla najlepszego europejskiego kina 2003 roku. Kawaler orderu SZTUKI i LITERATURY, przyznanego  w 2004 przez Ministra Kultury Francji za propagowanie kina francuskiego w Polsce i wzmacnianie polsko-francuskich kontaktów. W latach 2007 – 2011 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

fot. Łukasz Gawroński