Konrad Szołajski

Konrad Szołajski – autor scenariuszy, słuchowisk i powieści.
Reżyser filmów fabularnych („Człowiek z…” 1993, „Musisz żyć” 1997, „Operacja KOZA” 1999, „Kop głębiej” 2011 ) i dokumentalnych („I Bóg stworzył seks” 2011, „Walka z szatanem” 2015, „Dobra zmiana” 2018), książek: „Człowiek z krwi i kości” 1992, „Musisz żyć” 1998, „Wisłocka, czyli jak to ze Sztuką kochania było” 2017, „Zlecenie: walka z szatanem” 2019.

Specjalizuje się we współczesnych utworach dokumentalnych i fabularnych o charakterze społecznym z elementami humoru i prowokacji intelektualnej. Prowadzi firmę ZK Studio, zajmującą się produkcją filmową. Filmy ZK Studio dystrybuowane są w wielu krajach.

_________

„Po portrecie podzielonego społeczeństwa („Dobra zmiana”, 2018) chciałbym zrealizować teraz dokument pod tytułem „Mowa nienawiści”. To będzie krok dalej w porównaniu z poprzednim filmem, bo właśnie przechodzimy w Polsce od wytworzonego przez ostatnie lata kulturowego, politycznego i społecznego podziału do kolejnego etapu – czasu obelg i rosnącej agresji wobec „innych”. Ta droga – jak pokazała najnowsza historia – prowadzi do przemocy, rozlewu krwi, a w bardziej skrajnej formie –  do ludobójstwa.

Trzeba więc przyjrzeć się z bliska mechanizmom rodzącym zjawisko mowy nienawiści, zbadać, na ile jest to oddolna reakcja frustratów, na ile zaś wynika z czyjejś inspiracji i służy tym politykom, którzy nie mają skrupułów. Są już ofiary – coraz liczniejsze przypadki pobić,  był także wypadek śmiertelny – zasztyletowany został prezydent Adamowicz… Efekty procesu rozkręcania hejtu mogą wkrótce odczuć wszyscy i to niezależnie od poglądów, bo spirali agresji, gdy ona przekroczy już punkt krytyczny, raczej nie sposób zatrzymać, a ofiary padają po obu stronach. Widzieliśmy to w Rwandzie, w Jugosławii, a w całej Europie w czasie dwóch wojen światowych.  Czy zdołamy się uchronić przed kolejną tragedią? Ja spróbuję zrobić dokument – z nadzieją, że lustro, jakim może być dla nas taki ostrzegający film pozwoli na uświadomienie wszystkim zagrożenie, w jakim żyjemy. Ale jako, że władze kontrolujące publiczne środki uznają mowę nienawiści za „lewacki wymysł”, a niezależnie produkowane utwory za polityczne zagrożenie, mogę liczyć głównie na zbiórkę społeczną – realizowaną na portalu zrzutka.pl. (https://zrzutka.pl/mh7veb).

_________
Konrad Szołajski – author of screenplays, radio plays and novels.
Director of feature films („The Man from …” 1993, „You must live” 1997, „Operation GOAT” 1999, „Dig deeper” 2011) and documentaries („And God Created Sex” 2011, „The Battle with Satan” 2015, „The Good Change „2018), books: ” Man of Blood and Bones „1992,” You must live ” 1998, „Wisłocka” 2017,” “Assignment: Fight with Satan” 2019. He specializes in creative documentaries and feature films with a strong social hook and intellectually provocative sense of humour. He runs the ZK Studio film production company. ZK Studio films are distributed in many European countries.